Siemię lnu


Siemię lniane

Siemię lniane

Trend zdrowego odżywiania zagościł u nas już na dobre, ale pewna grupa osób nadal nie jest przekonana co do tego, dlaczego warto jeść ekologicznie. Mogłoby się wydawać, że to tylko taka moda, ale w rzeczywistości produkty naturalne takie jak np. siemię lniane, właściwe sposoby obróbki oraz łączenia produktów sprawiają, że człowiek uzyskuje wielopłaszczyznowe efekty.

Zalety zdrowotne jedzenia siemienia lnianego

  • Lepsze zdrowie – siemię lnu zawiera witaminę B1 i B6, a także żelazo, błonnik i kwas foliowy. Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że w siemieniu lnianym znajduje się mnóstwo kwasów Omega-3, które doskonale wpływają na stan skóry, włosów i paznokci.
  • Lepsze samopoczucie – magnez zawarty w siemieniu lnianym pomaga w walce ze stresem i mobilizuje mechanizmy obronne organizmu. Dieta, w której występuje siemię lniane, pomaga też uzupełniać straty magnezu powstałe w wyniku picia kawy bądź dużego obciążenia organizmu.

Siemię lnu

  • Oszczędność pieniędzy – już na pierwszy rzut oka widać, że zdrowe produkty takie jak np. siemię lnu są droższe od żywności produkowanej masowo, ale kiedy spojrzeć realnie na ceny, okaże się, że np. kilogram siemienia lnianego kosztuje mniej niż hamburger. Kiedy porównać wartość zdrowotną, rachunek staje się jasny. Lepiej wydawać na zdrowie niż na lekarzy.
  • Oszczędność czasu – siemię można przygotować na wiele sposobów i większość z nich to maksymalnie kilka minut poświęconych w kuchni. Przygotowując zdrowe jedzenie, wcale nie trzeba tracić czasu, w internecie jest mnóstwo przepisów na dania do zrobienia w 10 minut.

Siemię lniane – poznaj jego niezwykłe właściwości!

Od lat cieszy się ogromnym uznaniem, jest też coraz ważniejszym składnikiem zdrowej diety. Siemię lniane to jeden z tych darów natury, które mogą nas zaskoczyć swymi niezwykłymi właściwościami. Mało kto wie, że ten składnik zdrowej diety może sobie rewelacyjnie poradzić jako naturalny kosmetyk, który pomoże nam w walce z wieloma problemami. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tego dary natury? Dlaczego zdrowa dieta koniecznie powinna uwzględnić obecność tak ważnego składnika, jakim jest siemię lniane?

Dlaczego siemię lniane jest tak ważnym składnikiem zdrowej diety?

Siemię lniane jest jednym z tych produktów, dzięki którym nasza dieta staje się nie tylko ciekawsza, ale i zdrowsza. Dlaczego warto regularnie sięgać po siemię lniane? Bo jest ono źródłem wielu ważnych dla zdrowia składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, białko, cynk oraz witamina E. Siemię lniane dostarcza nam jednocześnie sporych ilości błonnika – substancji, dzięki której możemy nie tylko pomóc sobie w walce ze zbędnymi kilogramami, ale i w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych toksyn. Składniki te sprawiają, że dieta z dodatkiem siemienia lnianego staje się dietą bardziej wartościową i korzystną dla naszego zdrowia. A w jaki sposób można wykorzystać siemię lniane w naturalnej kosmetyce?

Siemię lniane jako naturalny kosmetyk

Z wyjątkowej mocy siemienia lnianego mogą też korzystać miłośnicy naturalnych kosmetyków. W jaki sposób? Możliwości wykorzystania siemienia lnianego w codziennej pielęgnacji jest wiele. Siemię lniane może się okazać wartościowym składnikiem domowej maseczki kosmetycznej, można też z niego przygotować wartościowy żel do włosów. Okłady z siemienia lnianego mogą okazać się cennym wsparciem dla tych, którzy mają problemy z odleżynami oraz trudno gojącymi się ranami, z kolei maseczki z tym składnikiem są ratunkiem dla tych, którzy cierpią z powodu przesuszającej się skóry. Siemię lniane pomaga jednocześnie zwiększyć elastyczność skóry, przez co zapewnia jej lepsza formę i piękniejszy wygląd. Z siemienia lnianego można też skorzystać w chwili, gdy nasze włosy tracą dobrą formę i zdrowy blask.

Siemię lniane

Siemię lniane to wyjątkowy dar stworzony przez naturę, który sprawdza się zarówno jako składnik zdrowej diety, jak i jako naturalny kosmetyk. Ten popularny dodatek do wielu zdrowych potraw może nas wspierać w walce z licznymi przypadłościami, zapewniać nam dobrą formę, a jednocześnie – pomagać w rozwiązywaniu wielu poważnych problemów dermatologicznych.

Siemię lniane i jego właściwości

Siemię lniane to niewielkich rozmiarów brązowe nasiona pochodzące z lnu. Swoją popularność zyskało za sprawą dobroczynnych właściwości i jest dostępne zarówno na sklepowych półkach jak i w aptekach. Znajdziemy tam je w formie ziaren, tabletek lub zmielone. Siemię lniane jest szczególnie polecane dla osób mających problemy trawienne. Za sprawą dużej ilości zawartego błonnika likwiduje zaparcia oraz dba o nasz przewód pokarmowy. Ziarenka podczas kontaktu z wodą puszczają gesty śluz, który to jest bardzo pomocny w leczeniu stanów zapalnych układu pokarmowego. Siemię lniane jest polecane szczególnie dla osób z wysokim poziomem cholesterolu, gdzie błonnik skutecznie je obniża. Warto też zwrócić uwagę na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy E, lecytyny, cynku czy potasu. Siemię lniane stanowi więc idealne źródło potrzebnych substancji. Nie bez powodu stosuje się je w celu poprawy kondycji włosów, paznokci oraz cery. Dobrym rozwiązaniem jest nie tylko spożywanie siemienia lnianego, ale również tworzenie z niego odżywczych maseczek. Wystarczy zagotować kilka łyżeczek ziaren, tak aby nasiona puściły gęsty śluz. Następnie można je nałożyć na włosy, skórę czy też paznokcie. Rezultaty działania siemienia lnianego będą widoczne natychmiastowo. Jak można zauważyć, siemię lniane ma szereg dobroczynnych właściwości i jest dostępne w różnych formach. Systematyczne spożywanie tychże nasion na pewno przyniesie wiele pozytywnych zmian w naszym organizmie.

Siemię lniane – ziarenka, które mają tę moc

Te niepozorne brązowe ziarenka lnu kryją w sobie moc fitoskładników: naturalnych witamin i minerałów. Dobrym sposobem poprawy zdrowia i urody jest dodawanie niewielkiej ilości zmielonych ziaren do koktajli sałatek, a jeszcze lepszym – picie przecedzonego odwaru z ugotowanych ziarenek. Jak zrobić taki odwar, który bogactwem składników odżyczych i wartością energetyczną z powodzeniem zastąpi nam kolację? Dwie łyżki siemienia i półtora szklanki wody gotować około 10 minut, odcedzić, lekko przestudzić i alternatywnie dodać ulubionego soku. Taki gęsty, zdrowy kisiel jest doskonały na problemy z żołądkiem i jelitami, wzmacnia organizm przy osłabieniu, pozwala pozbyć się przeziębienia, a przy regularnym spożywaniu powoduje wysyp „baby hair”. Ostudzony napar z siemienia można także stosować bezpośrednio na skórę w formie maseczki – doskonale ją nawilży i orzeźwi, a w przypadku łuszczycy pomoże złagodzić objawy choroby. Osoby, które nie spożywają białka jaja kurzego używają w kuchni odwaru z siemienia jako zdrowego zamiennika. Siemię lniane jest polskim „superfood” i warto korzystać z jego mocy.

siemię lnu

siemię lnu

Zobacz jakie wartości odżywcze posiada siemię lniane i kiedy należy je stosować.

Siemię lniane – właściwości i zastosowanie

Nasiona lnu – drobne i lśniące ziarenka pomimo swojego niepozornego wyglądu posiadają wyjątkowe zalety. Siemię lniane wykorzystywane jest w ziołolecznictwie, kosmetyce oraz kuchni. Z jego dobroczynnych właściwości korzystały nasze babcie oraz mamy stosując go do łagodzenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Siemię lniane posiada witaminy, mikro i makroelementy, białko, węglowodany i tłuszcze. Z nasion lnu pozyskiwany jest też olej, który ma zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i działalności gospodarczej. Olej lniany pozyskiwany jest na zimno poprzez tłoczenie nasion. Właściwości zdrowotne oleju znane już były w starożytnym Egipcie.

Siemię lniane ma szerokie zastosowanie, jego działanie stabilizujące i osłonowe wykorzystywane jest często w medycynie naturalnej przy dolegliwościach układu oddechowego np. przy suchym kaszlu lub podrażnionych strunach głosowych, układu pokarmowego oraz zewnętrznie przy problemach skórnych.

Siemię zawiera cenne aminokwasy oraz substancje śluzowe, które działają łagodząco i osłonowo w nadkwasotach i owrzodzeniach żołądka. Siemię lniane spożywane jest w formie wywaru – łyżkę siemienia (w ziarenkach) zalewamy szklanką wody i gotujemy ok. 15 minut, po przestudzeniu wywar odcedzamy i otrzymujemy gęsty kisiel gotowy do spożycia. Siemię lniane rozdrobnione zalewamy tylko gorąca wodą bez gotowania.

Prażone siemię dodajemy także do sałatek oraz jako dodatek np. do kanapek. Siemię lniane może być też podawane naszemu pupilowi przy kłopotach z wypróżnieniem. Siemię stosujemy także zewnętrznie do przemywania skóry – wywarem przemywamy problematyczną skórę, z różnego rodzaju zmianami m. in. łuszczycy, czyrakach, owrzodzeniach.

Siemię lniane stosowane wewnętrznie pomocne jest przy:

• biegunkach,
• zaparciach,
• stosowane zapobiegawczo poprawia perystaltykę jelit,
• nieżytach, nadkwasotach, owrzodzeniach żołądka,
• obniża poziom złego cholesterolu,
• dostarcza organizmowi cenne substancje – witaminy, mikro i makroelementy,
• stosowane w profilaktyce raka nowotworowej, raka prostaty – spowalnia podział komórek nowotworowych,
• stosowany przy suchym kaszlu – nawilża śluzówkę,
• pomocne przy problemach z głosem – działa wspomagająco i łagodząco na struny głosowe.

Siemię lniane stosowane zewnętrznie:

• pomocny przy problemach skórnych – stosowany przy łuszczycy, owrzodzeniach, półpaścu, czyrakach.
• nawilża, koi i regeneruję, suchą skórę,
• stosowany na włosy nawilża skórę głowy oraz wzmacnia i regeneruje suche zniszczone włosy.

Siemię lniane zawiera witaminy z grupy B, witaminę C, E, mikro i makroelementy – żelazo, miedź, cynk, mangan, selen, fosfor, wapń, magnez, potas i sód. Bogaty skład sprawia, że siemię stosowane jest prozdrowotne oraz przy różnego rodzaju dolegliwościach. Olej lniany pozyskiwany z siemienia lnianego posiada właściwości przyspieszające metabolizm i jest pomocny w utrzymaniu szczupłej sylwetki, nawilża i koi suchą skórę przywracając jej zdrowy koloryt i blask.

Zalety siemienia lnianego

Siemię lniane należy do jednych z najbardziej znanych i skutecznych ziół. Stosowane jest na całym świecie, gdyż leczy i łagodzi wiele dolegliwości.
Siemię lniane posiada szerokie zastosowanie:

– łagodzi dolegliwości układu pokarmowego
– działa osłonowo na jelita
– działa stabilizująco na układ pokarmowy
– pozytywnie wpływa także na układ oddechowy
– wspomaga w biegunkach
– wskazane także w zaparciach
– działa zapobiegawczo
– wskazane przy wszelkich nieżytach
– stosowane przy nadkwasocie
– pomocne przy owrzodzeniach
– stosowane w przeziębieniach
– pomocne w chorobach gardła
– wspomaga w przypadku suchości śluzówek
– posiada dzianie antynowotworowe
– można je stosować także zewnętrznie

Wartość odżywcza w 100 gramach
– energetyczna – 534 kcal.
– białka – 18, 29 g
– węglowodany – 28, 88 g
– tłuszcze – 42, 16 g
– woda – 6, 96 g

Siemię lniane może być spożywane po namoczeniu rozgniecionych, bądź całych ziaren.
Może stosować go również, jako wywar, albo mączka i dodatek do wielu potraw.
Pod względem smaku jest neutralne, bezsmakowe.

Siemię lniane dobre na wiele dolegliwości

Wśród roślin wiele jest takich, które działają profilaktycznie i leczniczo. Każdy lek ziołowy choć działa po woli, lecz potrafi być skuteczny. Nie trzeba tylko spodziewać się natychmiastowego działania. Natura nie lubi pośpiechu, a leki ziołowe są naturalne. Jednym z takich ziół, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka i łagodzą różne dolegliwości, między innymi żołądkowe i jelitowe jest siemię lniane.
Są to nasiona lnu, których używa się w ziołolecznictwie. Nasiona lnu są małe, bo posiadają tylko około 2 -3 mm. wielkości i są koloru szarobrązowego. Lecz, gdy zalejemy je wodą zmieniają barwę na ciemnobrązową i pęcznieją.

Ponieważ nasiona lnu są oleiste, to dlatego wokół namoczonych nasion tworzy się coś w rodzaju śluzu, co niejednokrotnie może zniechęcić do stosowania leku. Lecz warto się przełamać, gdyż siemię lniane zaliczane jest do jednego z najbardziej znanych i skutecznych leków pochodzących z roślin. Stosowane przez ludzi od niepamiętnych czasów. I posiadające szerokie działanie.